Jaké je nejlepší sladidlo pro diabetiky? 5+ náhražek cukru

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuČlánky

Tohle my s cukrovkou řešíme poměrně často. Čím sladit? Jaké je nejlepší sladidlo pro diabetiky? Čím nahradit cukr tak, abychom si jídlo osladili a zároveň to nemělo velký vliv na hladinu cukru v krvi? Na toto zajímavé téma si posvítíme v tomto novém článku.

Napíšeme si o umělých sladidlech a taky vám doporučím přírodní sladidla, která používám sám. Na umělá sladidla je třeba dát si trochu pozor, i přesto, že téměř každé umělé sladidlo na trhu je regulováno americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a je považováno za bezpečné, jsou výzkumy, podle kterých můžou být nebezpečná. Článek, jak jste u mě zvyklí, obsahuje i odkazy na relevantní studie, ať si nemyslíte, že si to cucám z prstu. 😋

Na začátek: Druhy a dělení sladidel

Sladidla můžeme rozdělit na dva tábory

  1. neenergetická 0️⃣
  2. a energetická sladidla. ✅⚡

Umělá sladidla nemají žádnou (nebo malou) nutriční hodnotu, oproti tomu cukerné alkoholy a přírodní sladidla (např. med) nutriční hodnoty obsahují.

fitdia cukry

Umělá sladidla (neenergetická)

Jsou v “dietních” nápojích, “light” jogurtech, ale i ve zmrzlině, v pečivu, žvýkačkách, cereáliích, taky v lécích na kašel a různých sladkostech a jiných potravinách. 

Většina z nich je mnohem sladší, než klasický cukr (sacharóza). 

Mezi tato umělá sladidla (neenergetická) patří tyto, jenž jsou schválené FDA:

  • Sacharin 
  • Aspartam
  • Acesulfam draselný
  • Sukralóza (Splenda)
  • Steviol-glykosidy (Stevia)
  • Extrakt z Luo Han Guo (Buddhovo ovoce nebo taky mnišské ovoce)
  • Neotam
  • Advantame

Pozn.: Sladidla Neotam a Advantame jsou schválena jako obecné potravinářské přísady a nejsou k dispozici jako stolní sladidla. (zdroj)

Přestože jsou náhražky cukru pouze vyrobené chemické sloučeniny, které mají malou nebo žádnou nutriční hodnotu, mnoho lidí zjišťuje, že dokáží uspokojit chuť na sladké aniž by zvýšily hladinu glukózy v krvi, jelikož neobsahují sacharidy, ani kalorie. Některá nekalorická sladidla projdou tělem aniž by je tělo strávilo. 3 (zdroj https://academic.oup.com/advances/article/10/suppl_1/S31/5307224?login=false)

Co se zjistilo ze studií? S umělými sladidly opatrně … 

Na druhou stranu, jistý výzkum ukazuje, že neuvážené užívání náhražek cukru může být spojeno s diabetem a obezitou hned několika způsoby. Tak například, náhražky cukru mohou pozměnit proces, jakým tělo metabolizuje tuk a energii.

Umělá sladidla mohou také pozměnit střevní mikrobiom – prospěšné bakterie sídlící ve střevním traktu, které ovlivňují metabolismus, imunitní systém, růst a tvorbu mozkových neurotransmiterů. (zdroj)

Tato malá studie zjistila, že u žen s obezitou, které pily 3 dietní nápoje denně, se změnila genová exprese, včetně nových markerů zánětlivých cytokinů (buňky, které podporují záněty). (zdroj)

V dalších studiích bylo zjištěno, že acesulfam draselný a sacharin negativně ovlivňují mikrobiom zvířat. Byl u nich zaznamenán pokles bakteriálních kmenů a další změny střevní mikroflóry. Pokud je člověk podobně ovlivněn těmito sladidly, může u něj dojít ke změnám funkce metabolismu a k výskytu zánětů, což může potenciálně vést ke zhoršení 2. typu diabetes vyvoláním glukózové intolerance. Zejména sacharin může být problémový. (zdroj)

Cukerné alkoholy

Řada takzvaných kalorických sladidel, jako je isomalt, maltitol, mannitol, sorbitol a xylitol jsou obsažena ve žvýkačkách a bonbonech bez cukru. Známé jako cukerné alkoholy, nebo polyoly, jsou získávány z přírodní vlákniny obsažené v ovoci a zelenině.

… To jsou ty, které nám sem tam glymču zvýší. Ale maličko nebo vůbec. (Ale pokud to upícháme, tak možná lepší, než umělá sladidla, nebo ne? 🤔)

A o kolik nám tu glykémii zvýší? Tady přichází na řadu zase ten glykemický index

Cukerné alkoholy tedy mohou zvýšit hladinu cukru v krvi, obvykle ne však tolik, aby způsobily škodu… Jejich vliv na krevní cukr může být různý, rozsah glykemického indexu je od 13 u xylitolu, po 9 u sorbitolu. 

Ostatní cukerné alkoholy, jako například mannitol, mají GI téměř nulový. (zdroj

Opatrně s množstvím

.. Nebo se z toho můžete po​​💩…I přes jejich relativně nízký vliv na glukózu v krvi, některé cukerné alkoholy (např. xylitol a mannitol) mohou mít při nadměrném užívání projímavé účinky. 

Při nadměrném užívání mohou mít projímavé účinky.

Jak už nejspíš víte, tato sladidla dnes už běžně koupíte i v potravinách, případě v drogerii nebo v nějaké zdravé výživě. 

My třeba s xylitolem někdy pečeme a je to celkem dobré. 

fitdia gif pečení

Přírodní sladidla pro diabetiky

Přírodní sladidla jako stévie a Buddhovo ovoce (nebo také mnišské ovoce, monk fruit, nebo  Luo Han Guo) se v posledních letech těší oblibě a pro diabetiky jsou považována za bezpečná. Tyto rostlinné extrakty mohou být několiksetkrát sladší než cukr

Navíc, stévie, thaumatin a Luo Han Guo (Buddhovo ovoce) jsou schváleny Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) jako náhražky cukru. (zdroj)

Použití při vaření a pečení

Jelikož je většina náhražek cukru sladší než cukr samotný, stačí menší množství k dosažení požadované sladkosti. Proto je možné, že bude potřeba upravit recept pokud použijete některá sladidla místo klasického cukru.

Ačkoli balení těchto sladidel může obsahovat určité instrukce pro vaření a pečení, může dojít na metodu pokus a omyl (zkuste nejprve použít menší množství a případně přidejte až po ochutnání), nebo si můžete vyhledat recepty, které už obsahují náhražky cukru nebo přírodní sladidla místo klasického cukru.

Další věci, na které je potřeba si dát pozor pokud při vaření nebo pečení používáte náhradní sladidla:

  • Pečené produkty mohou být světlejší, protože přírodní cukr při pečení hnědne více než umělá sladidla 💡
  • Možná bude potřeba upravit dobu vaření ⌛
  • *Může se vytvořit jistá textura (konzistence) nebo pachuť, na kterou nejste zvyklí 🙃 
  • Dorty nebo sušenky mohou mít nižší objem, protože používáte daleko méně sladidla 

*Já si nemůžu pomoct, ale mně většina těch sladidel přijde strašně hořká….. Co vám?

Nejlepší sladidla pro diabetiky (co se obecně doporučuje) a jejich vliv na cukr v krvi

Existuje několik obecnou veřejností doporučovaných náhražek cukru, které mohou být vhodnější, pokud máte diabetes, protože mívají menší vliv na hladinu cukru v krvi než klasický cukr. (zdroj)

Xylitol (zanedbatelný vliv na krevní cukr)

  • Xylitol je sloučenina cukerného alkoholu, který se nachází v různých druzích ovoce a zeleniny. 
  • Sladivostí je podobný cukru. Xylitol obsahuje o 40% méně kalorií než cukr při 2,4 kcal/g, a díky tomu, že neobsahuje fruktózu, má zanedbatelný vliv na krevní cukr a inzulin.
  • Získává se z březové kůry nebo z rostlinné vlákniny známé jako xylan.

Erythritol (žádný vliv na krevní cukr)

  • Cukerný alkohol erythritol je doporučován pro svou sladkost a zároveň nulový obsah kalorií. 
  • Je získáván z fermentované pšenice nebo škrobu, obsahuje 70% sladivosti cukru a pouze 6% kalorií cukru při 0,24 kcal/g.
  • Erythritol je bezpečné používat, avšak ve velkých dávkách může způsobit trávicí potíže (ostatně jako veškeré cukerné alkoholy). 
  • Jelikož člověk nedisponuje potřebnými enzymy ke strávení erythritolu, většina se vstřebá do krevního oběhu a erythritol je poté vyloučen močí beze změny, což také znamená že nezvyšuje hladinu cukru v krvi.

Extrakt z Buddhova ovoce (monk fruit, mnišské ovoce) (žádný vliv na krevní cukr)

  • Často využíváno v tradiční čínské medicíně (TCM), Buddhovo ovoce, nebo Luo Han Guo, je vhodná náhrada cukru pro diabetiky. 
  • Extrakt se získává ze sušeného melounu, neobsahuje žádné kalorie, žádné sacharidy, a je asi 150 krát sladší než klasický cukr. 
  • Díky tomu, že nezvyšuje hladinu glukózy v krvi je vhodnou volbou pro diabetiky.

FDA uznává Buddhovo ovoce jako bezpečné pro všechny lidi bez žádných vedlejších účinků. (zdroj)  I když se v tradiční čínské medicíně po tisíce let používá jako protizánětlivý prostředek, a v boji proti bolesti v krku, zatím neexistují žádné dlouhodobé vědecké studie o jeho používání.

Sladidlo má mírnou pachuť, avšak tento menší nedostatek je vyvážen celou řadou benefitů, které tento produkt nabízí.

Yaconový sirup

  • Yaconový sirup se zpracovává z kořene rostliny Yacon, která se vyskytuje v oblasti And v Jižní Americe. 
  • Tento sirup je bohatý na vlákninu a je plný fruktooligosacharidů, což je druh rozpustné vlákniny, která slouží jako potrava pro bakterie v mikrobiomu (známé jako prebiotika).

Yaconový sirup byl studován pro využití při hubnutí, jeho opravdové benefity však spočívají ve vysokém obsahu vlákniny, která pomáhá vyrovnávat hladinu glukózy. Má glykemický index 1.

Yacon vypadá a chutná trošku jako melasa se silnou karamelovou sladkostí, která se hodí k pečeným produktům, omáčkám a dezertům.

Pamatuji si, že chvíli po tom, co jsem dostal cukrovku, byla tohle jedna z prvních sladkých věcí, kterou jsem koupil. Bylo to sice moc dobré, ale tenkrát dost drahé, nemám aktuální informace, jak je to s cenami nyní, ale asi se po tom zase poohlédnu. 

Stévie

  • Stévie je rostlinný produkt extrahovaný z listů rostliny Stevia rebaudiana. Stévie v práškové formě je prodávána pod několika obchodními názvy, včetně Truvia a PureVia. 
  • Obsahuje 3 gramy sacharidů v balení a má glykemický index 0. Stévii lze také zakoupit v tekuté formě. Nenabízí tak intenzivní sladkost jako většina umělých sladidel, ale při zahřátí zůstává stabilní. 
  • Stévie má charakteristickou pachuť, která je však mezi lidmi dobře snášena. Někomu však může přijít velmi výrazná. (Třeba mně … Já prostě stévii nemůžu ani cítit.🙅‍♂️)

Stévii lze pěstovat doma jednoduše v květináči. Můžete, například, přidat čerstvý list do šálku čaje jako alternativu k práškové formě.

Nejlepší sladidla pro diabetiky (co doporučuje Tomáš)

Med (velký vliv na krevní cukr)

  • Není co dodat, med je prostě super, akorát se bez inzulínu prostě neobejdete. 
  • Pokud to ale už máte v oku a spočítáte si to, tak med je prostě super. Ideálně nějaký od známého včelaře, ne ty “náhražky medu” z obchoďáku, které jsou plné přidaného cukru. 

Jinak já med často používám i na hypoglykémii místo běžného cukru nebo hroznového cukru či džusu… Říkám si, když už, tak do sebe dostanu alespoň i nějaké vitamíny a další benefity, které med má. 

fitdia med gif

(takhle vypadám, když mám hypo)

Nejvhodnější sladidlo pro diabetiky

Z mnoha zdrojů se můžete dočíst, že nejvhodnější sladidlo pro diabetiky je čekankový sirup. Doporučuji ho také. 👍

Čekankový sirup (zanedbatelný vliv na krevní cukr)

  • Získává se z kořene čekanky, má vysoký obsah vlákniny a glykemický index 5.
  • Používám ho poměrně často a zachutnal i lidem z okolí, co nemají cukrovku. Moji rodiče s čekankovým sirupem už běžně sladí. 

 

Často kladené dotazy (FAQ)

Nejlepší sladidlo pro diabetiky

Xylitol je sladidlo, sloučenina cukerného alkoholu, který se nachází v různých druzích ovoce a zeleniny. 

Sdílejte nebo přepošlete e-mailem:

Co jíst a nejíst při cukrovce, je poměrně rozsáhlé téma, ale není příliš komplikované. Napsal jsem již několik článků a doporučuji si je pročíst. Nezapomeňte se také podívat na jídelníček pro diabetiky včetně vzoru

Co jíst při cukrovce

16 nejlepších potravin pro diabetiky

Jaké jsou nejlepší potraviny pro lidi s diabetem

7 nejlepších probiotických potravin pro diabetiky

Co nejíst při cukrovce

11 potravin, kterým by se měli diabetici vyhnout

Sdílejte nebo přepošlete e-mailem:

Čekankový sirup se považuje za sladidlo, které našemu zdraví nijak neškodí a chuťově je velmi oblíbené. Používám ho také.

Sdílejte nebo přepošlete e-mailem:

Známé zdroje říkají, že jde o ovoce s glykemickým indexem pod 55. Mezi ně patří jablka, pomeranče, hrušky, peckovité ovoce (třešně), bobulovité ovoce (borůvky) a další.

Já ze všeho nejvíce doporučuji borůvky, maliny, jahody.

Sdílejte nebo přepošlete e-mailem:

U diabetiků neexistuje maximální limit, kolik cukru mohou konzumovat, pokud si tento limit nestanoví sami nebo jejich lékař (např. při nízkosacharidovém stravování).

Je důležité sledovat příjem sacharidů a cukrů a počítat s nimi při aplikaci inzulínu.

Sdílejte nebo přepošlete e-mailem:

Závěr a doporučení

Tak jako se vším v životě… Netřeba tohle téma “nejvhodnější slazení pro diabetiky” brát úplně křečovitě. Já si sem tam dopřeju i běžný cukr, pozor však na vysoké hladiny cukru v krvi (nezapomeňte aplikovat odpovídající dávku inzulínu).

Žijeme jenom jednou a odepřít si sem tam nějakou dobrotu jen kvůli tomu, že je v tom trochu umělého sladidla nebo obyčejný cukr … Mi přijde prostě škoda. 🙂

A jak víme, naše zdraví a vyrovnaná glykémie souvisí s celkovým zdravým životním stylem, pohybem, stravou i kvalitním spánkem. Držím vám palce. 🧡

Sdílejte nebo přepošlete e-mailem: