Může přílišná konzumace sladkostí zapříčinit cukrovku?

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuČlánky

Cukrovka, úplavice cukrová nebo diabetes mellitus jsou názvy pro onemocnění, která se projevují poruchou metabolismu sacharidů. První zmínky o něm přináší již Ebersův papyrus z roku 1552 př.n.l., kde jej autor popisuje jako vzácnou nemoc projevující se velkou žízní a častým močením vedoucím k dehydrataci.


Toto metabolické onemocnění, kterým cukrovka je, způsobuje neschopnost organismu správně hospodařit s glukózou. Cukrovkou u nás trpí každý devátý člověk. Jde o jedno nejrozšířenějších onemocnění, které se charakterizuje poruchou metabolismu cukrů, tuků, bílkovin a také chronickou hyperglykémií – tedy zvýšením glykemie nad normu.
V tomto článku uvedeme na pravou míru, jaké cukrovka představuje onemocnění a vyvrátíme řadu mýtů.
Existují dva typy cukrovky. Typ 1., který se vyznačuje absolutním nedostatkem inzulínu a diabetes typu 2, jež je častější a je způsoben sníženou produkcí vlastního inzulínu, resp. relativního nedostatku inzulinu a současné periferní inzulinové rezistence.

Jídelníček pro diabetiky, rozsáhlé informace včetně příkladového jídelníčku na týden zde.

1) Lidé s cukrovkou nesmí jíst sladkosti

Pestrá a kvalitní strava je přínosná pro všechny, ale pro lidi s cukrovkou to platí obzvlášť. I cukrovkáři si mohou pochutnat na svých oblíbených jídlech. Je ovšem důležité, aby své stravovací návyky upravili. Jejich strava musí být vyvážená a bez přidaných či jednoduchých cukrů. Cukry ve formě čerstvého ovoce nevadí. Co je ovšem třeba si hlídat je množství cukrů přijatých v přílohách (např. rýže, brambory nebo pečivo). Diabetici tak musí dohlížet na velikost a četnost porcí, ale také zdravou míru množství přijatých cukrů v jednom jídle. Dodržováním správné konzumace potravin, dostatečný pohyb, pestrost a pravidelnost kvalitní stravy pomohou nejen udržovat hladinu glykemie v normě, ale pomohou samotnému onemocnění předcházet.

2) Cukrovku přichází až ve stáří

Pravdou je, že cukrovka typu 2 přichází obvykle ve starším věku. Onemocní jí však také lidé s nadváhou bez ohledu na věk. Může to být i dítě nebo dospívající člověk. Příčinu lze vidět i v pasivním způsobu života, který je pro dnešní dobu typický. Zvláštní kapitolu představuje těhotenská cukrovka, nebo-li gestační diabetes mellitus, která postihuje až tři procenta těhotných žen. Aby tyto ženy zabránili následnému propuknutí nemoci v pozdějším věku, měly by pěstovat zdravý životní styl zahrnující vhodnou stravu a adekvátní pohyb.

3) Nadměrná konzumace sladkostí může zapříčinit cukrovku

Špatný životní styl skutečně může být spouštěčem druhého typu cukrovky https://farmacie-romania.com/viagr…/. Dle dostupných zdrojů je vznik nemoci dáván do úzké souvislosti se špatnými návyky jako je nadměrná konzumace nejen cukrů, ale i smažených, tučných jídel nebo požívání alkoholu, kouření, příliš stresu a nedostatek zdravého pohybu. Diabetes prvního typu představuje samostatnou kapitolu. Je totiž méně častý a je dán genetickými predispozicemi a jeho vznik ovlivnit životním stylem nelze.

4) Při cukrovce se musí píchat inzulín

Podle toho, kterým typem cukrovky pacient trpí, je zvolena léčba. Není pravdou, že všichni cukrovkáři užívají inzulín. Ten si do těla dodávají především ti co mají diabetes typu jedna. Inzulín, hormon produkovaný slinivkou břišní, jim v těle totiž zcela chybí a pro snížení hladiny cukru v krvi si jej musí dodávat sami. Cukrovkáři s druhým typem nemoci užívají antidiabetika a nutností je též úprava stravovacích návyků. Typická je i kombinace více léků, neboť jim hrozí další zdravotní problémy, jako je například zvýšená hladina kyseliny močové v krvi nebo vyšší krevní tlak.

5) Štíhlým lidem cukrovka nehrozí

Další nepravdou je, že cukrovka postihuje obézní lidi. Nezdravý životní styl a obezita skutečně představují rizikové faktory. To se týká především diabetu druhého typu. Diabetes prvního typu se však může objevit nejen u velmi mladých, ale také u štíhlých lidí, kteří na nemoc přijdou až prostřednictvím nejasných příznaků, kterým může být i žízeň nebo únava.

4.9/5 - (141 votes)
Sdílejte nebo přepošlete e-mailem: