Na konci listopadu 2019 přišli vědci se zajímavým objevem. Němečtí vědci zjistili, že určitá metodika léčby rakoviny (neratinib), může donutit imunitní systém k ničení beta buněk během cukrovky 1. typu a zachovat tak produkci inzulínu.
Studie publikovaná zde dokazuje, že neratinib chránil beta buňky v další produkci inzulínu, jak je zvykem – nejdříve testováno na myších.
Obsah
Při diagnóze cukrovky 1. typu člověku zbývá 10 – 20 % beta buněk
Když člověku diagnostikují cukrovku prvního typu, obvykle mu zbývá 10 až 20 % beta buněk, které jsou bohužel dále ničeny … Avšak pro lidi nově diagnostikované cukrovkou by tohle mohlo být převratným objevem, který by jejich tělu umožnil zachovat dostatečné množství beta buněk, případně alespoň nějaké množství.
Proč tento výzkum dělali?
Dle výzkumů lidé s cukrovkou 1. typu jsou běžně mimo doporučené hodnoty glykémie denně až průměrně 10 hodin (to je pro mě osobně poměrně zajímavá informace). Tento fakt zvyšuje šanci, že budete mít zdravotní komplikace, které cukrovku bohužel často provází (např. neuropatie).
V průměru až 10 hodin denně je diabetik 1. typu mimo doporučené hodnoty glykémie.
Neratinib je licencovaná terapie, která se užívá k léčbě rakoviny v USA a UK. Funguje jednoduše tak, že zabrání rakovinotvorným buňkám dál růst. No a právě tento fakt vědce donutil k tomu se zamyslet, jestli by stejná forma léčby nemohla fungovat i u diabetiků… nemůže tedy tato léčba zabránit také imunitní reakci těla při cukrovce 1. typu, aby ničila vlastní buňky? Tak se do toho skupina vědců z University of Bremen (podporovaná JDRF) pustila.
Jak výzkum provedli?
Nejdříve testovali schopnost neratinibu zabránit vymírání v laborce vytvořených beta buněk, které byly v prostředí podobající se prostředí těla diabetika 1. typu.
Následně ve stejném simulovaném prostředí testovali chování lidských darovaných beta buněk.
A nakonec provedli testy na laboratorních myších, které měly takovou jejich malou cukrovku, tedy že jejich tělo nezvládalo správně pracovat s produkcí inzulínu.
Na co přišli?
Simulované prostředí
V obou případech (laboratorně vytvořené beta buňky i lidské buňky od dárce) neratibin zabránil dalšího umírání/ničení beta buněk. V druhé testované skupiny beta buňky vymřely tak, jak se děje u diabetes 1. typu.
Laboratorní myši
Při testech na myších přišli na to, že myšky, které dostaly tuhle léčbu, byly schopny produkovat inzulín, kdežto ty bež neratibinu nikoli. Testování probíhalo 35 dnů a za tu dobu měly myšky s neratinibem mnohem lepší kompenzaci glukózy v krvi.
Co to znamená pro diabetiky 1. typu?
Ačkoli je testování v ranné fázi, je to poměrně dobrá zpráva pro diabetiky 1. typu a ještě lepší zpráva pro čerstvě zjištěné cukrovkáře 1. typu – resp. bude to pro ně ještě lepší zpráva, až tato léčba (jestli vůbec) bude aplikována i na lidi.
V budoucnosti by to tedy mohlo znamenat, že by lidé s cukrovkou 1. typu byli možná méně závislí na inzulínu (budeme si muset méně píchat), jelikož naše tělo bude schopné tvořit vlastní inzulín. Takže léčba cukrovky 1. typu se blíží. Vím, takových článků se objeví každý rok desítky, ale technologie jde dopředu a já věřím, že za krátký čas již léčba bude, ať už kompletní, nebo částečná.
A na závěr, pokud chcete zvládat cukrovku co nejlépe je to možné, posílám zde pravidelné tipy, jak na to. Je to zdarma, tak proč do toho nejít 🙂
Zdroj informace: https://jdrf.org.uk/news/cancer-therapy-preserve-insulin-type-1-diabetes/
Zdroj studie: https://www.nature.com/articles/s41467-019-12880-5#Sec31